İzmit Sanayi Sitesi 203 Blok No:23

info@atakmuh.com

Alfa Laval’in Tarihçesi

Alfa Laval, 1883 yılında kuruldu. Önemli kilometre taşları yardımı ile Alfa Laval’in bugün büyük bir uluslararası grup şirketi oluşumunu inceleyebilirsiniz.
1845
Alfa Laval’in kurucusu Gustaf de Laval, İsveç’in Dalarna eyaletinde doğdu.
1877
Milchzeitung isimli Alman dergisinde bir makale okuduktan sonra Gustaf de Laval, bir santrifüj separatör geliştirmek için çalışmalara başladı.
1879
Bu ilk kesintisiz separator, Stockholm’ de sergilendi. Bu separatörün kapasitesi saatte 130 litredir.
1883
Gustaf de Laval ve ortağı Oscar Lamm tarafından AB Separator isimli şirket kuruldu. Sürekli büyüyecek uluslararası bir kuruluşun başlangıcı olan De Laval Cream Separator Co. ise A.B.D.’de kuruldu.
1888
İlk pompalar satıldı. Santrifüj separatörden yağsız süt pompalamak için kullanıldı.
1889
Alman mucit Clemens von Bechtolstem’in konik metal diskler için olan patenti satın alındı. Alfa-disk adı verilen bu diskler kullanılarak separatörün kapasitesi, katbekat artırılır.
1890
Alfa Laval, Alfa disk teknolojisini kullanarak dünyanın ilk kesintisiz separatörünü sundu. İlk kesintisiz süt pastörizasyon teknolojisi tanıtıldı.
1898
İlk maya separatörü, bir müşterinin üretim hattına kuruldu.
1910
Gustaf de Laval süt sağma makinesi tasarımına başladı.
1913
Gustaf de Laval, 67 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatı boyunca 92 İsveç patenti aldı ve 37 şirket kurdu. “Yüksek hızların adamı” yazısı anıtına işlendi.

1916
Alfa Laval, yağ saflaştırma için ilk separatörü sattı.
1919 – 1936
Danimarka, Güney Afrika, Finlandiya, Avusturya, Yeni Zelanda, Polonya, Yugoslavya ve İrlanda’da bağlı kuruluşlar açıldı.
1933
Alfa Laval tarafından Berlin’deki bir fuarda dünyanın ilk sızdırmaz separatörü tanıtıldı.
1938
Alfa Laval, ilk ısı değiştiricisini tanıttı. İsveçli ünlü ressam Carl Larsson’un oğlu Pontus Hytte, ısı değiştiricilerin geliştirilme ve üretilme sürecini Lund’a taşıdı.
1951
“Kendi kendini temizleyen” santrifüj separatör ve dekantör satışı başladı.
1958
İlk otomatik CIP (Yerinde Temizlik) sistemi, bir İsveç süt işletmesine kuruldu.
1961
İlk sterilizasyon işleme sistemi, İtalya’da kuruldu. Bu, mandıra ve sıvı gıda işleme sektörü için büyük bir buluştur.
1962
AB Rosenblad’ın patentleri alınarak spiral ısı değiştiricileri ve de bir dizi endüstriyel plaka tasarımı, AB Separator’ün mülkiyetine girdi.
1963
Şirket, ismini AB Separator’dan Alfa Laval AB’ ye değiştirdi. “Alfa” kelimesi alfa disklerden ve “Laval” kelimesi, şirketin kurucusunun isminden gelmektedir.
1965
İlk büyük bilgisayarlı kontrol sistemi, İsviçre’deki bir mandıraya teslim edildi. Bu sistem, tüm tesisi denetlemeyi ve kontrol etmeyi mümkün kıldı.
1971
Alfa Laval, Danimarka şirketi Lavrids Knudsens Maskinfabrik’in (LKM) hisselerinin büyük bir bölümünü satın alarak Alfa Laval’in sıvı taşıma işine girişini duyurdu.

1976
Bu yıl, önemli yatırımların yapıldığı bir yıldı. İsveç’te Stockholm’un dışındaki Tumba şehrinde denizcilik separatörleri için yeni bir imalat tesisinin inşaatı başladı. Lund’daki Termal İş Alanı, yeni ofislerin ve plakalı ısı değiştiriciler için uluslararası bir üretim merkezinin inşaatına başladı. İspanya’da Alfa Laval, tesislerini, ofislerini ve depolarını genişletti.
1981
Alfa Laval, Japon firma Nagase-Alfa’daki payını yüzde 70’e çıkartarak ve yüzde yüz iştirakli bir şirket olan Alfa Laval Service K.K.’yi kurarak Japonya’daki konumunu güçlendirdi.
1991
Tüm dünyada gıda endüstrisine ambalaj çözümleri sağlayan Tetra Pak ve Rausing ailesi, Alfa Laval’i satın aldı.
1993
Alfa Laval, Tetra Laval Group içinde bağımsız bir sanayi grup şirketi haline geldi. Sıvı gıda işleme faaliyetleri, Tetra Pak’ın işi ile entegre edildi. Çiftlik ekipmanları ve sistemleri, Alfa Laval Agri adında yeni bir endüstriyel grupta toplandı.
1996
Isı değiştiriciler, sıvı taşıma ekipmanları ve de yiyecek ve içecek endüstrisi modülleri için Moskova’nın dışında Kaliningrad’da yeni bir fabrika açıldı. Fabrika, Rusya’daki en modern fabrikalardan biri haline geldi.
1999
Alfa Laval, gemiler için yenilikçi bir yakıt arıtma sistemi ve endüstrinin en gelişmiş otomatik vana kontrolünü piyasaya sürdü.
2000
Yatırım şirketi Industri Kapital, Alfa Laval Group’u satın aldı. Industri Kapital’ın niyeti, beş yıl içinde hisseleri halka açma hedefiyle Alfa Laval’in anahtar teknolojileri Separasyon, Isı Transferi ve Akış Ekipmanları teknolojileri alanındaki global liderliğini daha da geliştirmekti.
2001
Alfa Laval, pazar odaklı birimlere ve farklı müşteri odaklarına sahip segmentlere bölünerek büyük bir yeniden yapılanma sürecinden geçti.
2002
Alfa Laval, Stockholm Borsası’na dönüş yaptı. Temel strateji, hem organik olarak hem de 2002’de ilaç ve gıda endüstrisi için membran filtrelemede uzman Danish Separation Systems A/S (DSS) ve dünyanın lideri gelişmiş depo temizleme sistemleri tedarikçisi Toftejorg Group adlı iki Danimarkalı şirketin satın alınmasını kapsayan satın almalar yoluyla kârlı büyümeyi sağlamaktı.
2003
AlfaNova, ısı transferinde büyük bir devrim olarak piyasaya sürüldü.. AlfaNova, Alfa Laval’in AlfaFusion adındaki patentli plaka lehimleme yöntemine dayanan tamamen yeni bir plakalı ısı değiştiricidir. AlfaNova’nın sıcaklıklar, basınçlar ve yorgunluk dirençleri alanlarındaki olağanüstü becerileri, şu anki ve gelecekteki uygulamalarda yeni ve ilginç fırsatların kapısını açtı.
2004
Lars Renström, Alfa Laval’in yeni CEO’su ve Başkanı olarak atandı. İsveç sanayi şirketlerinde istikrarlı ve başarılı bir geçmişi vardı. Alfa Laval ve çok uluslu bir taşıt teknolojisi tedarikçisi olan Haldex, gittikçe sıkılaşan emisyon düzenlemelerini karşılamak üzere dizel motorlardan yağ karteri gazlarını temizlemek için ortaklaşa geliştirilmiş çözümler sağlamak amacıyla Alfdex AB şirketi kuruldu.
2005
Yağ ve gaz ve rafineri uygulamaları için geniş, kaynaklı plakalı ısı değiştiricilerinde bir dünya lideri olan Fransa’daki Packinox S.A. satın alındı. Şirketin takdir edilen itibarı, Alfa Laval’in bu alanda güçlenmesini sağlayacaktı.
2006
Başta enerji ve enerjiyle ilgili sektörler olmak üzere Alfa Laval’in hedef pazarlarının birçoğunda yüksek olan talep, 2005’ten bu yana sipariş alımındaki %30’luk artışa katkı sağladı. Tetra Pak’ın meyve konsantresi birimi satın alındı ve Alfa Laval’in kendi satış şirketleri aracılığıyla bu pazara gireceği anlamını taşımaktaydı.
2007
Alfa Laval, her ikisi de lider birer Avrupalı hava soğutmalı ısı değiştiricileri tedarikçisi olan Hollanda merkezli olan Helpman ve Fin Fincoil’i satın alarak dünya lideri bir hava soğutma ısı değiştiricileri sağlayıcısı olma yolunda önemli adımlar attı. Örneğin; gıdalar için hassas lojistik zincirinde ticari soğutma için Helpman’ın ürünleri kullanılır. Fincoil, özellikle endüstriyel hızlı soğutma alanında güçlüdür.
2010
Alfa Laval, Şangay’daki “Daha İyi Şehir, Daha İyi Hayat” fuarında yer alan İsveç standının resmi ortağı oldu.

2011
Alfa Laval, Aalborg Industries şirketini ve iki yıl sonra Alfa Laval’in denizcilik pazarındaki varlığını daha da güçlendiren Norveçli şirket Frank Mohn’u satın aldı.
2014
Alfa Laval, denizcilik ürünleri ve uygulamaları için ilk Test ve Eğitim merkezini Aalborg, Danimarka’da açtı.
2016
Tom Erixon, Alfa Laval’in yeni CEO’su ve Başkanı olarak atandı.

Alfa Laval Türkiye

İstanbul

1991’de İstanbul Çamlıca’da ana merkeze bağlı %100 yabancı sermayeli bir Limited Şirket olarak kurulan İsveç merkezli firmamız, 26 yıldır aynı felsefeyle endüstrinin her alanında hizmet vermektedir.

2009 yılında İstanbul Samandıra’da ki yerleşkeye taşınan firmamız, 48 personeli ile 5.000 m2 lik ofis, montaj atölyesi, yedek parça stoğu ve servis merkezi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Alfa Laval Türkiye’nin ana faaliyet alanları, Enerji, Denizcilik, Gıda&Su bölümleri adı altında Türkiye,  Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan ve Kuzey Kıbrıs’ta, uzman kadrosu ve 15’ten fazla bölgesel ve konusunda uzman distribütörleri ile endüstrinin ihtiyaç duyduğu her alanda her tür yüksek hızlı santrifuj ayırıcılar, her çeşitte ısı değiştirici ve paslanmaz çelik endüstriyel ve hijyenik ekipmanların tasarım, üretim pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetleri ile birlikte, mühendislik çözümleri sunmaktadır.  

Servis Merkezi

Satış operasyonlarıyla birlikte, aynı binada yer alan Alfa Laval Servis Merkezi, tüm Alfa Laval ekipmanlarını kapsayan servis hizmetlerini sunmaktadır. Servis ekibimiz, engin bilgi birikimi ve deneyimi ile müşterilerimize Alfa Laval ekipmanları için, destek vermeye kendilerini adamışlardır. Servis ekibimiz ve partnerlerimizle çalışmak, en iyi ekipman performansını sürekli ve yeniden elde etmenizi sağlamanın yanısıra, satış sonrası servis, yedek parça ve teknil destek hizmeti sağlar. 

Plakalı ısı değiştirici montaj merkezi

Isı değiştirici montajı, yedek parça stoğu ve bunun yanısıra distribütör ağı yönetimi ile üretim, satın alma ve lojistik fonksiyonlarının koordinasyonu aracılığıyla teslimat sağlar. 

More from the blog

Chiller Kondenserinizi Koruyun

Elektrik maliyetlerinizden %20 tasarruf edin. Chiller kondansatörleri ömür boyu temiz kalabilir. Gerçekten! Size nasıl olduğunu göstereceğiz. Alfa Laval contalı plakalı ısı eşanjörü ile chilleriniz bakıma ihtiyaç...

Lehimli Tip Plakalı Isı Eşanjörleri

Alfa Laval BHE, orijinal lehimli plakalı ısı eşanjörüdür. BHE konsepti, geleneksel plakalı ve çerçeveli ısı eşanjörünün bir varyasyonudur, ancak contalar ve çerçeve parçaları içermez....

Plakalı Eşanjör Nedir?

Alfa Laval, kompakt tasarımı ve yüksek ısıl verimliliğiyle karakterize plakalı ısı eşanjörleri alanında dünyanın en önde gelen tedarikçisidir. Ürün portföyü, aşağıdaki plakalı ısı eşanjörlerini...

Buhar Eşanjörü Nedir?

Bunları biliyor muydunuz? Buhar uygulamalarında uzun işletme ömrü için doğru eşanjör hangisi?Plakalı eşanjör çeşitleri için tedarikçi firmalar arasında değişirken aynı zamanda her firmanın kendi ürün...