Hidrolik Yağ Soğutma

Akışkan gücü

Alfa Laval, dünya genelindeki müşterilerine, hidrolik yağları ve yağlama yağlarını, maksimum performans için soğutmalarında ve/ veya filtrelemelerinde yardımcı olmaktadır. Akışkan gücü, enerjinin oluşturulması, kontrol edilmesi ve iletilmesi için, akışkanları ya da basınç altındaki havayı kullanır. Hizmet verdiğimiz alanlara örnekler: plastik sanayi, rüzgâr enerjisi için dişli kutusu, güç ünitesi üreticileri, hidrolik persler, kâğıt endüstrisi ve makine üreticileri.

Tipik temel bir hidrolik sisteminin ana parçaları; bir pompa, bir vana ve bir hidrolik silindirdir. Pompa, az miktardaki mekanik gücü hidrolik güce çevirir; vana, hidrolik yağ akışını kontrol eder ve hidrolik silindir hidrolik enerjiyi büyük miktarda makine enerjisine dönüştürür.

Hidrolik sistemler neden aşırı ısınır?

Hidrolik akışkanın çalışırken ısınması verimsizlikten kaynaklanmaktadır. Verimsizlik ise, ısıya dönüştürülen giriş gücü kayıplarına yol açar. Hidrolik sistemin ısı yükü, verimsizlikten kaynaklanan toplam enerji kaybına (PL) eşittir. Isıdaki toplam giriş enerjisi kaybının, dağılan enerjiden fazla olması durumunda, hidrolik sistem aşırı ısınacaktır. Kurulu soğutma kapasitesi, hidrolik sistemin tipine bağlı olmak üzere, yüzde 25 ila 40 arasında yer almaktadır. Hidrolik akışkanın sıcaklığı, 180ºF (82ºC) seviyesini aşmamalıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda, akışkan bozulmaya başlayabilir ve viskozite pompa ve motor parçalarının güvenilir bir şekilde yağlanmasına yeterli olmayacak kadar düşük bir seviyeye gelir. Yağın uzun süreyle kullanılabilmesini sağlamak açısından, akışkanın 180ºF (82ºC) seviyesinin altında kalması ve hiç su içermemesi önemlidir.

Hidrolik yağ temizliği

Alfa Laval yağ temizlik ekipmanları, parçacıkları ve suyu etkin bir şekilde uzaklaştırır. Su ve/veya katı parçacıklar, yağlama yağı besleme sistemlerinin arıza yapmasına yol açmaktadır; bundan dolayı yağ kirlenmesinin üretimin durmasına sebep olarak yüklü masraflar çıkardığı yerlerde etkin bir temizlik işlemi hayati öneme sahip olacaktır.

Yağ tüketiminin azaltılması

Alfa Laval yağ temizleme sistemleri, toplam yağ tüketimini azaltarak yağ kullanım ömrünü arttırır. Böylelikle, filtreler daha uzun süreyle kullanılır ve işletme masrafları daha da azaltılır.

Hidrolik yağ

Presler, delme makineleri, makineler, inşaat makineleri, makine takımları ve haddeleme hatlarının hepsi de, mükemmel çalışan bir hidrolik sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bunun elde edilmesi için, hidrolik akışkanların her zaman temiz tutulması gerekmektedir.

Daha yüksek verimlilik ve daha düşük işletme masrafları

Su, kartuş filtrelerini tıkayabilecek ve aynı zamanda yağ içerisindeki farklı yağlama katkı maddelerini de etkileyebilecektir. Bundan dolayı, su içeriğinin arındırılması ve yağ hacmi/sistemi içerisindeki aşındırıcı parçaların uzaklaştırılması kritik bir öneme sahiptir. Alfa Laval, işletmenize mükemmel bir şekilde uygunluk sağlayacak separatör modülleri sunmaktadır. Daha büyük hidrolik sistemler için, mobil temizleme üniteleri ve separatör temin ediyoruz. Separatörlerimiz, verimliliği arttırmakta, işletme masraflarını azaltmakta ve sıkı çevre düzenlemelerini karşılamaktadır; bütün bunlar zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Hidrolik yağ soğutma

Alfa Laval, en zorlu hidrolik sistemlere, güç ünitelerine, kompresörlere, pres makinelerine vb. dayanmak için özel olarak tasarlanmış eksiksiz kompakt yağ soğutucuları portföyü sunmaktadır. Alfa Laval soğutucuları, özellikle yüksek soğutma kapasitesine ihtiyaç duyduğunuzda, maksimum soğutma verimliliği sağlamaktadır.

En yüksek kalitede malzemelerden imal edilen Alfa Laval yağ soğutucuları, en küçük alan içerisinde en iyi termal transfer sağlarlar. Bütün endüstriyel hidrolik ve yağlama yağı uygulamalarında güvenilir yağ soğutması için mükemmel bir seçenektirler.

Yenilikçi tasarımları, bütün süreçler için esneklik sağlar, işletme performansını ve sistem güvenilirliğini arttırır ve servis ömrünü uzatır.

Dünya standartlarında servis, teknik destek ve eksiksiz eğitim programını bir araya getirdiğinizde, Alfa Laval’in ısı eşanjörleri ve yağ soğutucularının, güvenli akışkan işletme sıcaklıklarını muhafaza ederek sistemlerinizi nasıl koruduğunu göreceksiniz.

Yüksek performansa merhaba, sistem arızalarına hoşçakal deyin.